Üzemeltető: Blogger.
RSS

Mézeskalács


Mézeskalács
(Praktika 1997. decemberi szám) 1997. óta ezt a tésztát használom. Annyit változtattam, hogy nem én keverem össze a fűszereket, hanem készen vett keveréket használok, és több margarint teszek bele, amitől puhább lesz a tészta.

Tészta
60 dkg finomliszt,
20 dkg porcukor,
2 kávéskanál szódabikarbóna,
1 zacskó Kotányi Mézessütemény fűszerkeverék,
2 db tojás,
20 dkg méz,
˝ kocka margarin (25 dkg-os fele)

Máz
12 dkg porcukor,
1 db tojásfehérje,
ízlés szerint ételfesték


Díszítéshez (még nyers tésztára, sütés előtt)
dió, mák, mandula, mogyoró, fenyőmag, napraforgómag, szezámmag, szegfűszeg, csillagánizs, sütésálló cukor

Sütés előtti nap a lisztet, porcukrot, szódabikarbónát, fűszerkeveréket összevegyítjük. A tojásokat, mézet, margarint kikeverjük, majd fokozatosan hozzáadjuk a lisztes keveréket. A tésztát kidolgozzuk és hűtőszekrényben pihentetjük másnapig.

A tésztát kis adagokban kinyújtjuk 2 mm vastagra, kiszúró formákkal különféle figurákat szaggatunk ki. Ekkor hurkapálcikával átszúrhatjuk a tésztát ott, ahol majd később a cérnát, szalagot át akarjuk fűzni. Díszíthetjük sütés előtt, még nyersen különböző magvakkal. Sütőpapírral kibélelt tepsibe helyezzük a tésztát, egymástól biztonságos távolságra (sütés közben összenőhetnek!). Előmelegített sütőben, középső sütőrács magasságon, 2-es fokozaton (gáz) sütjük, míg barnáspiros lesz. Jobb, ha előre több tepsit is elkészítünk, és csak utána kezdjük a sütést, mert gyorsan sül! Még melegen kivesszük a tepsiből a tésztát és sima felületre tesszük hűlni. Ne rakjuk egymásra a forró süteményeket, mert meghajlanak.

Díszíthetjük sütés után cukormázzal.  A tojásfehérjét habbá verjük, fokozatosan adagoljuk hozzá a porcukrot. Színezhetjük ételfestékkel. A máz akkor jó, ha szálat húz. Festés után kb. 2 órát hagyjuk száradni a mintát.

Karácsony előtt 3 héttel is megsüthetjük, fémdobozban, szalvéta között, hűvös helyen eláll (ha a család ki nem eszegeti előbb!).

0 comments:

Megjegyzés küldése